Nowy rok, nowa praca? Od czego zacząć, aby spełnić swój noworoczny cel?

Za nami już kilka dni nowego roku. Każdy żegnał 2020 na swój sposób, ale być może byłeś w grupie osób, która stworzyła swoje noworoczne postanowienia?

Czego te postanowienia noworoczne mogły dotyczyć?

Zapewne więcej ruchu, zgubienie zbędnych kilogramów, nauka języków obcych, czytanie większej ilości książek to jedne z bardziej popularnych celów na nowy rok.

A jaki jest Twój cel na 2021 rok? 

Jeśli jednym z nich jest zmiana pracy to przygotuj się do niej dobrze. Domyślam się, że nie chcesz zmieniać pracy na gorszą czy na byle jaką, tylko zależy Ci na tym, aby dawała Ci więcej satysfakcji i pieniędzy.

Jak przygotować się do tej zmiany? Spróbuję Ci pomóc i przedstawić kilka punktów, które musisz zrealizować, aby zmiana pracy była w pełni świadoma i zakończyła się sukcesem.

A może nie chcesz robić tego sam? Zapraszam na konsultację – pomogę 🙂 

1. Określ swoje mocne i słabe strony

Na początek zacznij od analizy, tego co działo się w Twoim życiu zawodowym do tej pory.

Przejdź przez dotychczasowe miejsca pracy i stanowiska, na których pracowałeś. Przeanalizuj swój zakres obowiązków. Możesz to zrobić nawet w formie mini – zadania:

 • Wypisz przy każdym stanowisku ok. 4-6 głównych zadań, za które odpowiadałeś
 • Oznacz je następnie w kategorii plus (oznacza, że lubiłeś te zadania i wykonywałeś je dobrze) lub minus (nie sprawiały Ci przyjemności i zdecydowanie nie byłeś w nich najlepszy)
 • Następnie zbierz je do tabelki i podsumuj

Jak te informacje podsumować?

Z kilku miejsc zatrudnienia wyjdą Ci powtarzalne obowiązki, które po stronie plusów pojawią się kilkukrotnie lub będą się powtarzać po stronie minusów.

Jeśli czeka Cię w tym roku trudna decyzja dotycząca przebranżowienia to w ten sposób łatwiej będzie Ci określić, w jakich rolach rzeczywiście się sprawdzisz. Świadomie podążaj za takim kierunkiem zawodowym, w którym czujesz się dobrze, a obowiązki wykonujesz zdecydowanie ponad normę.

 • Oczywiście możesz wybrać również opcję profesjonalnego wsparcia w ocenie swoich kompetencji korzystając z dostępnych na rynku testów kompetencji.
 • Ja zostawiam Ci linki do 3 bezpłatnych testów, dostępnych on-line:
 • Test CareerFitter 
 • Kompetencjometr
 • Test Careeronestop

 2. Zrób swoją listę osiągnięć

Przygotowanie do zmiany pracy, przede wszystkim do świadomej zmiany pracy to coś niezwykle istotnego. Jeśli udało Ci się już określić swoje mocne i słabe strony, to idźmy dalej tym krokiem.

Przygotuj swoją listę osiągnięć zawodowych.

Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim zrób solidny rachunek sumienia przechodząc przez wszystkie swoje pozycje zawodowe. Weź długopis, zeszyt i przygotuj spis swoich sukcesów.

Zabierając się za to pamiętaj – nie skupiaj się na tym codziennym, szarym i nudnym zakresie obowiązków. Pomyśl, co udało Ci się zrobić ekstra, ponad normę. Skup się na odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Czy udało Ci się zaoszczędzić dla swojego pracodawcy pieniądze?
 • Czy udało Ci się zarobić dodatkowe pieniądze dla swojej firmy?
 • Czy wpadłeś na pomysł, który pozwolił wykonywać pewną część pracy szybciej / efektywniej?
 • Czy realizowałeś wyznaczone wskaźniki biznesowe (jakościowe, ilościowe)?

Odpowiadając na te pytania staraj się używać języka korzyści. Prezentuj też wyniki w formie wartości procentowych, które pokażą realne różnice. Dlaczego?

Łatwiej jest komuś wyobrazić sobie, że zwiększyłeś sprzedaż o 15% miesięcznie niż na przykład o 15 tys. złotych. Dla jednego ta kwota robi znaczenie, a w innej firmie może być wręcz śmieszna.

3. Ty kontra rynek

Teraz przed Tobą dalsza część analizy. Mianowicie znając swoje mocne i słabe strony oraz posiadając wypisane swoje osiągnięcia, jesteś już w dobrym miejscu.

Jesteś w stanie określić swój profil zawodowy, stanowiska w których się sprawdzasz czy też obowiązki, które sprawiają Ci przyjemność.

Teraz czeka Cię research rynku i branż, w których możesz poszukiwać zatrudnienia. Dlaczego?

Ponieważ aktualnie rynek jest bardzo zmienny. Jeśli uprzesz się poszukiwać pracy w branży, która mocno ucierpiała w trakcie trwającej pandemii, to niestety nie wróżę Ci sukcesu.

Dowiedz się z różnych źródeł (nigdy nie z jednego), które sektory i firmy dalej zatrudniają oraz się rozwijają. Popytaj wśród znajomych, kolegów i koleżanek z pracy, poczytaj portale branżowe, przejrzyj portale z ofertami pracy czy też wpadnij na mój kanał na YouTube i obejrzyj jeden z odcinków “Przeglądu rynku pracy”.

Dopiero po wykonaniu tego zadania będziesz w pełni świadomie ukierunkowany na poszukiwanie pracy w obszarze, w którym masz szansę na sprawne znalezienie zatrudnienia.

Bez tego… czeka Cię długi proces poszukiwań, regularne frustracje i dużo negatywnych emocji.

Postaw w tym roku na elastyczność i zrób krok w stronę trendów rynku pracy.

4. Lista Twoich TOP pracodawców

Gdy już jesteś po analizie swojej kandydatury i zweryfikowania aktualnej sytuacji na rynku, kolejnym krokiem jest określenie, gdzie chciałbyś pracować.

Bo przecież nie wierzę, że jest Ci wszystko jedno?

Określ listę TOP 10 pracodawców, którzy są dla Ciebie interesujący pod kątem możliwości rozwoju, lokalizacji, dużych potrzeb zatrudnienia i innych czynników.

UWAGA! Ważnym czynnikiem, może być to, że ktoś znajomy może polecić Cię do tej firmy. Polecenia są jednym z najskuteczniejszych metod poszukiwania pracy, nie lekceważ ich!

Jeśli przygotowałeś już swoją listę to:

obserwuj pracodawców w Social Media, tak aby nie umknęły Ci żadne nowości czy też oferty pracy

prześledź aktualności o firmie, o ich aktualnej sytuacji

przejrzyj zakładkę kariera – zapoznaj się z kulturą, wartościami czy etapami procesu rekrutacji

zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy na stronie kariera

I teraz, gdy już jesteś w pełni świadomy i widzisz ofertę, która jest dla Ciebie interesująca, ale przede wszystkim spełniasz też większość oczekiwań, które są w niej zawarte… patrz poniżej ⬇️

5. Przygotuj dedykowane CV

Tak, kolejnym krokiem jest przygotowanie przez Ciebie CV, które jest spersonalizowane pod konkretnego pracodawcę i ofertę pracy.

Nie zmarnuj tej szansy.

Zapoznaj się szczegółowo z treścią ogłoszenia, z opisem zakresu obowiązków i wymaganiami.

W swoim CV skup się na:

Zachęcam też, abyś przeczytał artykuł z 3 poradami na skuteczne dopasowanie CV do ogłoszenia. 

6. W nowym roku działaj na LinkedIn!

Wychodząc trochę z powyższego planu rzeczy, które powinieneś zrealizować przed zaaplikowaniem do wymarzonej firmy, chcę dać Ci ważną poradę na nowy rok.

Dbaj o swój personal branding.

Jak to robić? Po prostu bądź aktywny w sieci – zarówno na LinkedIn, ale uwaga – sprawdź również Goldenline, który odżywa i warto tam zajrzeć.

Poprzez aktywne działania rozumiem:

 • podstawa – aktualny i wypełniony profil zawodowy
 • aktywność w postaci poleceń i komentarzy
 • wchodzenie w merytoryczne dyskusje
 • dzielenie się wiedzą poprzez posty i artykuły

Moje przesłanie dla Ciebie na nowy rok brzmi:

Daj się znaleźć.

7. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy Twoje spersonalizowane CV zadziałało pamiętaj o tym, aby na rozmowę kwalifikacyjną nie iść zupełnie z marszu.

W końcu od niej może zależeć realizacja wyznaczonych przez Ciebie celów noworocznych, a chyba nikt nie lubi ich nie osiągać?

Zacznij od odpowiedniego przygotowania przed rozmową. Tutaj możesz znaleźć 4 rzeczy, które pozwolą Ci się lepiej przygotować. 

Jeśli idziesz już na spotkanie powinieneś sprawdzić też dwie kolejne rzeczy:

A po rozmowie kwalifikacyjnej, sprawdź jeszcze 3 rzeczy, które powinieneś zrobić, aby wyróżnić się z tłumu kandydatów. 


 

Idąc krok po kroku i oznaczając zadania do wykonania z tej listy, jestem praktycznie przekonany, że uda Ci się zrealizować swój noworoczny cel w postaci zmiany pracodawcy.

Pamiętaj, że ja również mogę Ci w tym pomóc. 

A jak wyglądają Twoje postanowienia noworoczne? Daj znać w komentarzu czy planujesz coś innego poza zmianą pracy.

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu