Przegląd rynku pracy #3 – AVIVA, BGK, MBANK – skrót informacji

To już trzeci odcinek za nami.

Przegląd rynku pracy powstał w mojej głowie, jako pomysł dyskusji pomiędzy praktykami rynku HR.

Moim zdaniem brakowało miejsca, w którym kandydaci mogą posłuchać jak wygląda aktualna sytuacja na rynku w poszczególnych firmach i branżach.

Można powiedzieć, że chyba wypaliło, bo dotychczasowe 3 odcinki mają już łącznie ponad 20 tys. wyświetleń.

W poniedziałek 7.02 widzieliśmy się podczas trzeciego odcinka, którego gośćmi były:

  • Daria Sieniawska – Talent Acquisition Manager – Aviva
  • Agata Felczyńska-Fryś – Specjalistka ds. rekrutacji i mobilności wewnętrznej – mBank
  • Lena Kruk-Pielesiak – HR Manager – Bank Gospodarstwa Krajowego

Zapraszam na skrót najciekawszych wypowiedzi, cały odcinek możesz zobaczyć tutaj:

Maciej Czerwonka: Jak w marcu i kwietniu wyglądała sytuacja w Waszych organizacjach? Czy czas nagle stanął i zatrzymał się w miejscu czy rekrutowałyście dalej?

Daria (Aviva): Jak tak patrzę wstecz, to czas nie stanął, ale pewnie trochę zwolnił. Rzeczywiście nie było takiego momentu, żebyśmy przestali rekrutować, ale zwolniliśmy. Zwolniliśmy, zastanawialiśmy się, patrzyliśmy, przyglądaliśmy… Dość szybko się to odmroziło i wróciliśmy do rekrutacji. Na początku z pewną niepewnością i dystansem, ale procesy się toczyły. Niedługo później wróciliśmy już do pełnego zaangażowania w rekrutację.

Lena (BGK): Myślę, że zareagowaliśmy bardzo szybko. Chociaż u nas ta liczba dni pracy z domu w miesiącu była bardzo ograniczona, to moje ulubione IT stanęło na wysokości zadania i bardzo szybko udało nam się przenieść do pracy w domu. Co więcej, u nas ta rekrutacja nie zwolniła. Rekrutacje trwały cały czas. Nawet w pewnym momencie troszeczkę przyspieszyły.

Agata (mBank): Ekspresowo przeszliśmy do pełnego umobilnienia pracowników oraz przenieśliśmy sukcesywnie wszelkie procesy do trybu online. Myślę, że w naszym DNA jest ta mobilność, która bardzo nam pomogła w tych czasach. My sami, jako zespół rekrutacji, praktykowaliśmy wcześniej również do sieci sprzedaży, te rekrutacje zdalne, ale w 100% nigdy wcześniej się tak nie działo. Sukcesem też jest przejście na rekrutacje zdalne Assesmentów, na rekrutacje managerskie. Działa i już mamy pierwszych zrekrutowanych managerów, którzy już są kilka miesięcy z nami. 

Maciej Czerwonka: Przejdźmy do kolejnego tematu. Jeśli mamy rekrutację zdalną to pewnym wyzwaniem później staje się onboarding -wdrożenie pracownika, które kiedyś było face to face. Można było oprowadzić po biurze, pokazać gdzie co jest, a teraz to wszystko robimy zdalnie. Czy wdrożyłyście w swoich organizacjach narzędzia, które pomogły we wdrażaniu pracowników?

Daria (Aviva): To akurat trudny temat. Ja mam wrażenie, że onboarding jest dużo trudniejszy niż sama rekrutacja. My rzeczywiście bardzo dużo straciliśmy przez to, bo my mamy świetne biuro. Mamy każde piętro z innym motywem, z innym kolorem przewodnim. Ta przestrzeń sama sobą zachęca do tego, żeby tam pracować, więc to było też pewnie wielkie wyzwanie przy onboardingu. Pewnie gigantyczna jest rola takiej instytucji, którą nazywamy Buddy’m, który przez różne etapy wdrożenia przeprowadza nowych pracowników.

Agata (mBank): Te nowe warunki wymagają tego, aby dostosować się do jak najlepszego wdrożenia pracowników. Mamy system e-mail’owy, gdzie przypominamy o różnych aspektach, które dzieją się w organizacji, gdzie można coś znaleźć. Takie przypominajki, które pomagają w poznawaniu banku w miarę możliwości i w całości. Ważne jest, żeby manager dobrze wprowadził pracownika w spotkania z innymi członkami zespołu właśnie na otwartych kamerach. Wyznaczani są opiekunowie czy osoby, które właśnie wdrażają w konkretne zadania, ale dalej jest to wyzwanie dla nas i cały czas się tego uczymy.

Lena (BGK): U nas było o tyle smutno, że właśnie z początkiem roku przenieśliśmy się do naszej tymczasowej siedziby. Przeprowadziliśmy się do Varso, więc jest to bardzo nowoczesny budynek. Mamy nowe, odświeżone biuro i zonk – musimy zostać w domu. Oczywiście, to nie jest to samo, co spotykanie się w biurze, bo wiadomo, że są kanapeczki, ciasteczka, kawusia i tak dalej. My prowadziliśmy onboarding przez Skype. Oczywiście cały czas było konieczne to, żeby nowy pracownik przyszedł do biura, odebrał sprzęt. Na miejscu witał go manager, więc jednak taki kontakt był.

Maciej Czerwonka: Przejdźmy do tego, co mamy w chwili obecnej. Chciałbym, żebyście trochę zareklamowały pracę w firmach, których pracujecie. Przybliżcie proszę tę aktualną sytuację rekrutacyjną. Gdzie macie największe zapotrzebowanie? Gdzie niekoniecznie i dlaczego? Jak to dzisiaj wygląda?

Lena (BGK): Ja na początku będę mówiła o dziale IT, ponieważ to jest ten obszar, którym ja się zajmuję. W tym obszarze rekrutujemy cały czas. Oczywiście najczęściej programistów, programistów Java, .NET, ale też analityków, więc to są takie rekrutacje, które trwają i myślę, że po prostu będą trwały. Natomiast jeżeli miałabym powiedzieć o całej reszcie banku, to tutaj też jest mnóstwo ofert. Ja nie widzę takiego obszaru, w którym tych rekrutacji byłoby mniej.

Agata (mBank): Aktualnie to, co możemy teraz wskazać, szczególnie dla osób, które poszukują swojej pierwszej pracy, to mamy nasz flagowy program stażowy – Bankowe Talenty. Jest już uruchomiony, więc możecie aplikować. Jeżeli chodzi o kampanię 45+ to jest ona dedykowana w Contact Center. Zależy nam na pracownikach, którzy będą wiązać się z nami na dłużej i szukają stabilnej pracy. Do Contact Center mamy permanentne rekrutacje ze względu na to, że działa u nas bardzo intensywnie rynek wewnętrzny i część osób z Contact Center przechodzi dalej wewnątrz organizacji. Szukamy do działu IT ze względu na rozwój bankowości mobilnej, do compliance czy też do działu ryzyka. Około 100 rekrutacji mamy teraz otwartych. Myślę, że nie ma takiego działu, do którego w ogóle nie rekrutujemy.

Daria (Aviva): Jeżeli chodzi o infrastrukturę IT, to też zapraszam do nas, bo właśnie szukamy administratora storagowego , także zajrzyjcie na stronę Aviva Kariera i sprawdźcie. Gdzie rekrutujemy? Jeżeli chodzi o obszary, to te obszary stricte ubezpieczeniowe. Zawsze chętnie zaprosimy do rozmów osoby, które mają doświadczenie w aktuariacie. To jest teraz core, jeżeli chodzi o rekrutacje, które prowadzimy. Finanse, sprawozdawczość – to też takie obszary, gdzie można coś u nas znaleźć. Rzeczywiście IT też jest. Nie przestaliśmy tutaj rekrutować.

Maciej Czerwonka: Mamy początek roku. Wasze organizacje zapewne szykują większe bądź mniejsze plany dotyczące tego, jak będzie wyglądał ten rok. Czy coś przewidujecie pod kątem powrotów do biura, jakieś nowości związane z komunikacją z kandydatami, wdrażania pracowników w organizację? Możecie zdradzić jakie plany rozwoju na ten rok mają Wasze organizacje?

Agata (mBank): Myślimy nad procesem hybrydowym – jak go wdrożyć, jak wprowadzić tak, żeby funkcjonował sprawnie i korzystnie dla każdej ze stron. Nad tym mocno się teraz zastanawiamy. To, co też istotne, to nad czym pracujemy, to jak pracować w trybie zdalnym czy hybrydowym w kontekście socjalizacji. Ta pandemia nam pokazała, jak bardzo jest to ważny obszar w organizacji. Sprzyja innowacyjności i efektywności, więc nad tym trwają dyskusję, w jaki sposób poradzić sobie z tą pracą hybrydową i zdalnej.

Daria (Aviva): U nas zapewne docelowo hybrydowo w bardzo różnych konfiguracjach. Trochę w zależności od tego, jaka rola, jaka specyfika, jaka jest potrzeba większej pracy z biura czy niekoniecznie, więc myślę, że my będziemy bardzo elastycznie reagowali na to, co będzie się działo. Oprócz różnych warsztatów, mamy masę różnych wydarzeń, dedykowanych działań. Ostatnio mieliśmy mieć imprezę podsumowującą rok, ale siłą rzeczy nie mogliśmy, to mieliśmy okazję zrobić taką mini imprezę. Wręczyliśmy nagrody dla naszych pracowników Aviva Roku i dostaliśmy paczkę do domu, żeby można byłoby się napić wina i zjeść coś smacznego – to, co by się normalnie działo na żywo. Dla dzieci naszych pracowników organizowaliśmy zajęcia taneczne online. Na tłusty czwartek mamy gotowanie z Okrasą online i będziemy przygotowywać pączki i faworki.

Lena (BGK): Przyznaję, że przez ten rok zadziało się bardzo dużo w tej działce well-being’u – to znaczy dbania o to, żeby pracownicy nie czuli się osamotnieni u siebie w domach. Różnego rodzaju warsztaty związane z prowadzeniem spotkań. Nie tylko takich formalnych, ale też zwykłych spotkań przy kawie na Skype bądź Teamsie po to, żeby manager mógł organizować normalne cotygodniowe spotkania, gdzie jest kawa, ciastko, rozmowa o tym jak minął weekend. To jest coś, czego ludziom najbardziej brakowało, jeżeli mówimy o tej zmianie z biura na dom. Myślę, że dużo będzie się działo w tym roku, jeżeli chodzi o różnego rodzaju programy prorodzinne. 


 

Kolejny odcinek już 15.03. Dołącz do wydarzeń dostępnych w sieci, aby o nim nie zapomnieć:

Facebook: https://www.facebook.com/events/226455842488466

LinkedIn: https://www.linkedin.com/events/przegl-drynkupracy-46764671822697955328/

Wcześniejsze dwa odcinki, gdzie rozmawiałem z przedstawicielami takich firm jak Arla, Bosch, Decathlon, DPD, Esky.pl, NTT czy Revolut znajdziesz na moim kanale YouTube.

A może właśnie przymierzasz się do zmiany pracy? Zobacz, jak mogę Ci pomóc. 

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu