Co zrobić przed rozmową kwalifikacyjną? 4 rzeczy, które pozwolą Ci się lepiej przygotować.

Jesteś na etapie szukania pracy i od kilku dobrych dni lub tygodni wysyłasz swoje CV.  Przygotowałeś dokument z większą lub mniejszą starannością. I wreszcie pojawia się ten moment – telefon.

Telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Co dalej? Jaką postawę możesz przyjąć?

Z reguły są dwie i żadna z nich nie jest najlepsza.

Olewcza / spontaniczna – występuje kiedy mówimy sobie “skoro dzwonią to pewnie mnie chcą”, “po co mam się przygotowywać i stresować”, “idę na spontanie, zobaczymy co będzie”. Oczywiście w niektórych przypadkach ta strategia może podziałać. Ale w większości sytuacji powoduje ogromne nieprzygotowanie do spotkania, brak wiedzy o firmie i często dodatkowy stres, gdy nie potrafimy odpowiadać na pytania.

Przygotowanie na 200% – od momentu rozłączenia się z rekruterem zaczynamy panikować i szukamy pierwszych artykułów i materiałów video, jak się przygotować do rozmowy. Przesadzamy zdecydowanie i ostatecznie stres bierze górę na spotkaniu, gdy zapominamy przygotowanych i wyuczonych odpowiedzi oraz nie zachowujemy się naturalnie.

W tym artykule pokażę Ci jak wybrać “złoty środek”. Co wpisać na listę rzeczy, które musisz zrobić przed spotkaniem, tak aby stres nie nakręcał Cię negatywnie.

Chcesz lepiej przygotować się do rozmowy? Umów się ze mną na konsultację.

1. Dowiedz się więcej o firmie.

źródło: https://paczaizm.pl/zuckerberg-tata-powiedzial-ze-nas-szpiegujesz-to-nie-jest-twoj-ojciec/

Pierwsza podstawowa sprawa, którą wręcz trzeba zrobić to research informacji o pracodawcy. Ale pamiętaj, tak jak pisałem wyżej, nie przesadź. Im więcej wiadomości zaczniesz wyszukiwać, tym Twoja głowa zacznie puchnąć od często niezbyt rzetelnych źródeł.

W takim razie, gdzie szukać?

I – strona firmowa oraz zakładka kariera – w tym miejscu warto odwiedzić np. zakładkę aktualności, aby zobaczyć co dzieje się w organizacji. Czy w ostatnim czasie pojawiły się jakieś nowe inwestycje lub wyzwania w których możesz brać udział? Sprawdź również zakładkę dotycząca historii firmy, kultury i wartości oraz zespołu.

Oddzielna rzecz to zweryfikowanie dedykowanej zakładki kariera. Stamtąd możesz dowiedzieć się jak przebiega proces rekrutacji, czy pracodawca zostawia dodatkowe wskazówki “jak przygotować się do rozmowy”? Niektóre firmy umieszczają informacje o zespole rekrutacyjnym. W ten sposób możesz sprawdzić swojego rozmówcę np. w serwisie LinkedIn.

W zakładce kariera znajdziesz również informacje dotyczące benefitów i innych warunków zatrudnienia / współpracy. Pozwolą Ci one przygotować ewentualne pytania dla rekrutera.

II – znajomi – jedno z lepszych i najbardziej wiarygodnych informacji dotyczących pracy w danej firmie. Popytaj w najbliższym gronie, sprawdź na LinkedIn czy masz kogoś, kto w tej organizacji pracuje lub pracował.

Informacje, które uzyskasz w ten sposób będą prawdopodobnie najbliższe rzeczywistości.

III – Social Media – poprzez konta na Facebooku, LinkedIn, Instagramie czy YouTube możesz mocniej zweryfikować przede wszystkim kulturę panującą w organizacji. Z reguły poprzez Social Media firmy starają się przedstawiać właśnie wartości, kulturę i atmosferę. Pozwoli Ci to zweryfikować dress code, zobaczyć trochę biura i poczuć bardziej wnętrze organizacji. 

IV – profile pracodawców i serwisy z opiniami – gowork.pl, goldenline.pl, interviewme.pl – duża część serwisów posiada u siebie profile pracodawców lub oddzielne moduły z opiniami pracowników / kandydatów.

Sugeruję nimi nie sugerować się w 100%. Niestety nie wszystkie serwisy posiadają rzetelne komentarze. Aczkolwiek całościowo mogą dać Ci pewien pogląd.

Podsumowując: nie sugeruj się nigdy jednym źródłem. Dowiedz się więcej o firmie z kilku miejsc, a na podstawie tych informacji wyciągnij dla siebie odpowiednie wnioski.

2. Sprawdź czym i gdzie aplikowałeś.

Chociaż nie jestem fanem wysyłania masowej ilości CV na chybił trafił, to wiem, że być może taką taktykę stosujesz.

Możesz też sprawdzić 3 porady na skuteczne dopasowanie CV do ogłoszenia.

Sugeruję Ci, abyś zapoznał się dokładnie z CV wysłanym do tego pracodawcy. Sprawdź, jakie informacje zawarłeś w kluczowych sekcjach – celach zawodowych, umiejętnościach, doświadczeniu czy osiągnięciach. Dokumentu nie musisz zabierać na spotkanie, o ile rekruter Cię na przykład o to nie poprosi.

Druga sprawa to weryfikacja i przejrzenie ogłoszenia, na które swoje CV wysyłałeś. Po co?

Zapoznanie się z zakresem obowiązków, wymaganiami i tym, co może zaoferować pracodawca to podstawa. Zakres obowiązków daje Ci pogląd na docelowe zadania na stanowisku. Dzięki niemu wiesz, które ze swoich dotychczasowych doświadczeń podkreślać mocniej podczas rozmowy.

Sekcja wymagań pokazuje Ci z kolei, czego dokładnie szuka pracodawca. A jeśli spełniasz te oczekiwania to tym bardziej powinieneś o nich wspominać i je odpowiednio akcentować.

Z kolei informacje o tym, co oferuje pracodawca pomogą Ci przygotować listę ewentualnych pytań dotyczących warunków współpracy. Dzięki nim będziesz bardziej świadomy podejmowanej przez siebie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty.

3. Przeanalizuj swoje osiągnięcia.

Praktycznie w każdym artykule piszę o osiągnięciach i o tym, jak są istotne z punktu widzenia prezentacji swojej kandydatury.

Jeśli cofniemy się do etapu, kiedy tworzyłeś swoje CV to powinieneś zrobić listę swoich sukcesów i kluczowych zrealizowanych projektów.

Masz problem z przygotowaniem swoich osiągnięć? Umów się ze mną na konsultację i przygotowanie profesjonalnego CV.

Lista ta powinna zawierać informacje dotyczące realizacji wskaźników biznesowych, wprowadzonych oszczędności czy też optymalizacji procesów.

Jeśli jest ona długa, to nie wszystko wpisujesz do CV. Dlaczego?

Ponieważ CV ma ograniczenia, co do ilości stron, aby nie straciło swojej przejrzystości. Natomiast na rozmowie możesz poświęcić więcej czasu na przedstawienie sukcesów i projektów, na których w CV nie starczyło miejsca.

Dodatkowo w ten sposób zyskujesz przewagę nad innymi kandydatami, którzy w swoim CV mają wypisane wszystko i na rozmowie nie są w stanie nie tylko zwiększyć zainteresowania swoją osobą, ale również go podtrzymać.

4. Zadbaj o szczegóły.

Co mam na myśli?

Już w trakcie rozmowy telefonicznej zadaj pytania:

– Czy mogę poprosić o przesłanie dokładnego adresu i Pana/Pani danych kontaktowych w razie problemów z dotarciem?

– Czy mam jakoś specjalnie przygotować się do spotkania?

– Jaki dress code obowiązuje w organizacji?

Znając odpowiedzi będziesz w stanie:

– Odpowiednio zaplanować sobie czas dojazdu, wraz z weryfikacją miejsc parkingowych w pobliżu, jeśli poruszasz się samochodem. Nie muszę pewnie podkreślać, że spóźnienie się jest niezbyt mile widziane, ale tak samo wygląda przychodzenie zdecydowanie przed czasem. Pojaw się w budynku na 10-15 minut przed rozmową. Jeśli będziesz miał problem z dotarciem na piętro, do budynku itp – to masz telefon do swojego rozmówcy i śmiało spróbuj się z nim skontaktować zamiast niepotrzebnie się stresować.

– Przygotować się konkretniej, jeśli pracodawca poinformuje Cię o zadaniach, testach czy też scenkach sytuacyjnych. Z drugiej strony może również paść deklaracja typu “nie, spokojnie, proszę po prostu przyjść na rozmowę, zabrać ze sobą uśmiech, bo chcemy Cię poznać, takim jakim jesteś na co dzień”.

– Ubrać się stosownie do kultury organizacyjnej. Wiele się mówi i pisze o tym, jak ubrać się na spotkanie. Ale zadanie tego pytania rekruterowi po prostu rozwiąże ten problem. Będziesz czuł się odpowiednio i swobodnie. Chcesz przecież uniknąć sytuacji, w której pojawisz się w garniturze w miejscu, w którym ludzie chodzą w t-shirtach i odwrotnie, kiedy przyjdziesz za luźno ubrany do miejsca mocno biznesowego.

Już wcześniej wspominałem o tym, że warto przygotować listę pytań do rekrutera. Zapisz to, czego chciałbyś się dowiedzieć o możliwościach rozwoju, zakresie obowiązków czy warunków współpracy.

Na samo spotkanie z kolei zabierz ze sobą notes i długopis, abyś mógł zapisać odpowiedzi na zadane pytanie oraz oczywiście zapisać inne, które pojawią się w Twojej głowie podczas rozmowy.

Wierzę, że przejście przez te 4 punkty przed rozmową kwalifikacyjną pozwolą Ci przyjąć odpowiednią postawę przed spotkaniem. Przede wszystkim spowodują, że nie będziesz ani zbyt mocno zestresowany ani nieprzygotowany do spotkania.

Czyli odnajdziesz “złoty środek” przed rozmową kwalifikacyjną.

Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia na spotkaniu 🤞

A może masz jeszcze dodatkowe porady ze swojego doświadczenia? Podziel się nimi albo zadaj pytania w komentarzu.

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu