Zobacz, jak w 3 krokach stworzyć cele zawodowe do Twojego CV.

Czy wiesz gdzie pada wzrok rekrutera po otwarciu Twojego CV?

Najpierw na górę dokumentu, a następnie na boki dokumentu.

Dlaczego o tym piszę?

Ponieważ wielu kandydatów nie wykorzystuje początku dokumentu i zaczyna CV na przykład od historii doświadczenia.

Opisanie w tym miejscu swoich celów zawodowych czy też podsumowania zawodowego jest idealnym rozwiązaniem.

W ten sposób przedstawisz w skrócie:

  • kim jesteś
  • co potrafisz
  • w czym się specjalizujesz
  • i dlaczego aplikujesz na dane stanowisko

A po zapoznaniu się z tymi informacjami rekruter chętnie przejdzie do reszty Twojego dokumentu.

No dobrze, ale jak stworzyć tą sekcję?

Już odpowiadam. Przeczytaj te porady i zwiększ skuteczność Twojego dokumentu.

1. Dlaczego cele zawodowe w CV są ważne?

Tak, jak wspomniałem wyżej, jest to idealne miejsce na podsumowanie Twoich dotychczasowych kompetencji, osiągnięć i profilu zawodowego.

Po zapoznaniu się z tą sekcją rekruter może stwierdzić czy jesteś wystarczająco odpowiednim kandydatem na stanowisko oraz czy warto zapoznać się z resztą Twojego dokumentu.

Jest to też sekcja wręcz unikatowa pod kątem każdego kandydata. Każdy ma inne doświadczenia, zdobyte w różnych branżach, w innym obszarze się specjalizuje i osiągał również inne sukcesy.

Dlatego za pomocą dosłownie 3-4 zdań przedstaw siebie i swoje dalsze cele zawodowe. W ten sposób odpowiesz już na wstępie na pytanie “Dlaczego warto Ciebie zatrudnić?”.

2. Na jakie błędy uważać w podsumowaniu zawodowym?

Najczęstsze błędy, które obserwuje w tej sekcji, to po prostu dodawanie informacji, które rekrutera totalnie nie interesują.

Co mam na myśli?

  • Zbyt ogólne informacje, które nie są dopasowane pod stanowisko,
  • Chęć przekazania w tej krótkiej sekcji wszystkiego o sobie,
  • Brak odniesienia się do profilu stanowiska, na które aplikujesz.

Wszystkie błędy z tej listy powodują, że ta sekcja w ogóle traci swój sens.

Zapomnij o tworzeniu sekcji, która zajmuje pół strony lub o pisaniu informacji, które totalnie nie są związane ze stanowiskiem, na które chcesz wysłać swoje CV.

O tym, jak dopasować CV do ogłoszenia, pisałem w artykule “3 porady na skuteczne dopasowanie CV do ogłoszenia”.

3. Jak stworzyć swoje cele zawodowe?

Przejdźmy zatem do konkretu.

Pamiętaj – cele zawodowe możesz opisać zarówno w formie 3 os. liczby pojedynczej, czyli “Manager z 3-letnim doświadczeniem…”, ale również w 1 os. liczby pojedynczej, to znaczy “Jestem Managerem z 3-letnim doświadczeniem…”.

Jak lepiej? Wszystko zależy od tego, z którą wersją lepiej się czujesz. Opisywanie w formie “ja” może działać bardziej na podświadomość odbiorcy tego dokumentu, ponieważ mocniej podkreślasz, konkretnie Twoje kompetencje i osiągnięcia.

Co powinieneś umieścić w tej sekcji i jak ją stworzyć? Pokażę Ci 2 przykłady, które mam nadzieję, ułatwią Ci opisanie Twoich celów zawodowych.

Stanowisko: Przedstawiciel Handlowy

Przykład: “Jestem Przedstawicielem Handlowym z ponad 4-letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w branży FMCG. Specjalizuję się w efektywnym pozyskiwaniu nowych klientów i budowaniu z nimi długofalowych relacji. O skuteczności moich działań świadczy m.in. zwiększenie poziomu sprzedaży o 13% w skali ostatniego roku.”

Stanowisko: Marketing Manager

Przykład: “Marketing Manager z 6-letnim doświadczeniem w zakresie budowania i prowadzenia międzynarodowych kampanii. Potrafi efektywnie zarządzać budżetem (nawet do 5 mln złotych) i zespołem marketingowym (do 30 osób). Autorka innowacyjnej kampanii “Twoje rzęsy”, która zwiększyła rozpoznawalność marki wśród grupy docelowej o 33%.”


 

Czy już lepiej rozumiesz o co chodzi w celach zawodowych?

Skup się na konkretach, przedstaw informacje istotne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz i pokaż korzyści wynikające z zatrudnienia Ciebie w organizacji.

Jeśli chcesz, aby Twój dokument miał najwyższą efektywność jest to jedna z sekcji, która powinna być przez Ciebie dopasowana pod każde ogłoszenie.

Po prostu zwróć uwagę na zakres obowiązków i wymagania przedstawione w treści ogłoszenia i odnieś się do nich w sekcji “cele zawodowe”.

Dodatkowa porada: ostatnie zdanie może być spersonalizowane jeszcze mocniej. Możesz napisać na przykład “Z przyjemnością rozwinę swoje kompetencje na stanowisku X w firmie Y.” W ten sposób pokażesz, że nie jest to CV wysyłane do wszystkich.

I jak? Przekonałem Cię, że cele zawodowe w CV mają sens?

Mam nadzieję, że tak.

Moim zdaniem to jedna z najważniejszych sekcji w dokumentach aplikacyjnych. Nazwałbym ją nawet skróconą wersją listu motywacyjnego, który w chwili obecnej jest bardzo rzadko wymagany.

Nie wiesz jak sobie poradzić ze stworzeniem skutecznego CV?

Umów się ze mną na konsultację – klikając tutaj.

Chcesz o coś dopytać? Śmiało skorzystaj z możliwości dodania komentarzy.

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu