O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Lista 8 pytań do pracodawcy.

Twoje dotychczasowe działania związane z poszukiwaniem pracy przyniosły częściowy sukces. A mianowicie zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Przed samym spotkaniem zapewne zastanawiasz się, jak potoczy się rozmowa, jakich pytań możesz się na niej spodziewać oraz kim będzie osoba rekrutująca.

Jeśli nie wiesz, jak odpowiednio się przygotować, to sprawdź mój artykuł “Co zrobić przed rozmową kwalifikacyjną?”.

Pamiętaj jednak, że spotkanie z Twoim potencjalnym pracodawcą to nie tylko seria pytań do Ciebie, jakbyś był pod ostrzałem. To moment procesu rekrutacji, w którym to zarówno pracodawca, jak i Ty musisz zweryfikować czy nadajecie na tych samych falach.

Dlatego sama rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym nie bój się zadawać pytań. Takich pytań, które są dla Ciebie szczególnie istotne.

Zarówno pod kątem aktualnej sytuacji zawodowej, jak i Twoich dalszych chęci rozwoju.

Zadanie przez Ciebie dodatkowych pytań pracodawcy spowoduje, że na pewno wypadniesz bardziej profesjonalnie. Po prostu pokażesz swoje zainteresowanie danym stanowiskiem, firmą oraz przygotowanie do rozmowy. Odpowiednio sformułowane pytania pomogą Ci również potwierdzić czy pracodawca jest w stanie spełnić Twoje oczekiwania.

Podsumowując, po prostu poznasz lepiej firmę, w której chciałbyś pracować, a to przyczyni się do bardziej świadomego wyboru Twojego miejsca pracy.

O jakie rzeczy zatem rzeczywiście warto zapytać? Zapoznaj się z poniższą listą.

A może chcesz się przygotować jak najlepiej do tego spotkania? Umów się ze mną na symulację rozmowy kwalifikacyjnej (kliknij tutaj).

1. Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?

Nigdy nie omijaj tego pytania. Jeśli pracodawca podczas całej rozmowy nie wytłumaczył Ci, w jaki sposób będą wyglądać Twoje obowiązki i codzienna praca, to po prostu, o to dopytaj.

Zadanie tego pytania spowoduje, że wypadniesz w oczach rekrutera, na pewno, jako kandydat bardzo świadomy i profesjonalny.

Co więcej, odpowiedź będzie dla Ciebie niezwykle istotna. Pozwoli Ci zrozumieć dokładnie rolę, którą masz pełnić.

Będziesz w stanie ocenić czy obowiązki są adekwatne do Twoich dotychczasowych umiejętności, czy masz może jeszcze jakieś wyraźne perspektywy rozwoju na danym stanowisk.

2. Czy jest to nowe stanowisko w firmie? Jeśli nie, to kto pracował wcześniej w tej roli i dlaczego już nie pracuje?

Pytanie pozwoli Ci zrozumieć, jak wygląda sytuacja wakatu, o który się starasz.

Jeśli jest to nowe stanowisko, to praktycznie wiadomo, że rekrutacja związana jest z rozwojem organizacji i ambitnymi planami.

Te plany rozwoju powinny zostać Ci przedstawione, abyś wiedział, co czeka Cię na tym stanowisku.

W przypadku zmiany pracownika na tym stanowisku, istotne informacje dotyczą tego, jakie doświadczenie miał ten człowiek. W jakich zadaniach się sprawdzał, a co mógł robić lepiej.

Dzięki temu lepiej zrozumiesz, co jest najbardziej istotne dla pracodawcy nie tylko przy wyborze odpowiedniego kandydata, ale również przy dalszych ocenach bieżącej pracy.

3. Jakie są możliwości rozwoju i awansu na tym stanowisku?

To pytanie pozwoli Ci zrozumieć, czy pracodawca ma rzeczywiście jakiś konkretny plan na Twoją pozycję.

Przede wszystkim, jeśli rzeczywiście są określone jakieś możliwości rozwoju, to jakieś czynniki muszą mieć na te szanse awansu realny wpływ. Dopytaj i zrozum, jakie wskaźniki biznesowe muszą być realizowane, w jaki sposób pracodawca będzie oceniał efektywność Twojej pracy.

Można to wręcz uznać za dodatkowe pytanie typu “W jaki sposób będą mierzone rezultaty mojej pracy?”.

4. Jak wygląda struktura działu, w którym będę pracował? Z kim będę współpracował?

To pytanie dotyczy umieszczenia Twojego stanowiska w strukturze firmy. Pozwoli Ci zrozumieć, jak wygląda Twój zespół oraz z kim w organizacji będziesz miał szansę współpracować.

Oczywiście warto doprecyzować, z osobami na jakich stanowiskach będziesz miał szansę współpracować. Jeśli Twoja praca dotyczy relacji z zewnętrznymi klientami / partnerami, to również warto dowiedzieć się, na jakim poziomie w strukturach organizacji są te osoby.

5. Kto będzie moim przełożonym i w jaki sposób zarządza swoim zespołem?

Dopytaj o to szczególnie, gdy rozmowa jest nie tylko z przedstawicielem HR, ale również obecny jest na niej biznes.

W ten sposób zrozumiesz, kto będzie Twoim bezpośrednim przełożonym. Będziesz mógł tą osobę sprawdzić po spotkaniu – chodzi o jej dotychczasową ścieżkę zawodową, rekomendacje współpracowników, zainteresowania.

Warto również poznać i zrozumieć styl zarządzania tej osoby. Dzięki temu będziesz w stanie określić, czy odnajdziesz się w takiej relacji i formie współpracy.

6. Jak wyglądają warunki zatrudnienia w Waszej firmie?

To pytanie pozwoli Ci potwierdzić dosyć istotne dla Ciebie informacje dotyczące formy zatrudnienia, czasu trwania umowy, czy też dodatkowych benefitów, które oferuje organizacja.

Być może pracodawca odpowiadając na to pytanie pokusi się nawet o przybliżenie Ci, poziomu wynagrodzenia, który będzie w stanie zaoferować.

7. Jak będą przebiegać dalsze etapy rekrutacji?

Dopytaj, czego możesz się dalej spodziewać. Ile jest przewidzianych łącznie etapów rekrutacji. Czy poszczególne etapy czymś się charakteryzują? Na przykład testem kompetencji, osobowości czy też Assessment center.

Ile czasu jest przewidziane na kolejne etapy?

Znając odpowiedzi na te pytania, będziesz w stanie jak najlepiej przygotować się do kolejnych spotkań i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

8. Do kiedy można spodziewać się informacji zwrotnej?

Feedback, to coś, na czym zależy praktycznie każdemu uczestnikowi rekrutacji. A przede wszystkim konstruktywna informacja zwrotna.

Niestety, nadal nie możemy spodziewać się tego, że w 100% procesów rekrutacyjnych, feedback rzeczywiście uzyskamy.

Dlatego dopytaj o to. Podkreśl, że również negatywna informacja, jest dla Ciebie bardzo istotna, aby zrozumieć, co możesz robić lepiej i czego Ci zabrakło w tym procesie.

Spróbuj również przypomnieć się pracodawcy, jeśli w zadeklarowanym terminie nie skontaktował się z Tobą. Zadzwoń lub napisz maila z prośbą o przekazanie informacji zwrotnej.

Oczywiście rozmowy kwalifikacyjne toczą się różnie. Czasem odpowiedź na niektóre z pytań, może pojawić się po prostu w trakcie konwersacji.

Aczkolwiek lista ta, rozwieje Twoje wątpliwości dotyczącego tego, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie bój się zadawać tych pytań. Rozmowa kwalifikacyjna jest do tego, aby obydwie strony zweryfikowały słuszność podejmowanych przez siebie decyzji.

Pamiętaj, nie ma głupich pytań, są jedynie głupie odpowiedzi.

Chcesz przygotować się do rozmowy i poczuć się pewniej na spotkaniu? Umów się na konsultację (kliknij tutaj).

Przydała Ci się powyższa lista? A może dodałbyś coś jeszcze od siebie? Daj znać, śmiało w komentarzu.

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu