Kiedy zacząć szukać pracy? Zobacz, czy to właśnie nie ten moment.

Za mną już w sumie dziesiątki wywiadów i wypowiedzi, w których regularnie pada to pytanie:

Kiedy zacząć szukać pracy?

Być może właśnie trafiłeś na ten artykuł, siedzisz przed komputerem lub telefonem i powtarzasz sobie na głos to pytanie. Jak to jest?

Kiedy rzeczywiście jest dobry moment na poszukiwanie pracy? Jakie sytuacje mogę wpłynąć na to, że czas poważnie się rozglądać za nowym miejscem zatrudnienia?

Spróbuję je przeanalizować w tym artykule, tak abyś znalazł dla siebie odpowiedź na to pytanie.

Jeśli podejmiesz właśnie decyzję o zapoznaniu się z tym tekstem, to mam do Ciebie prośbę. A w zasadzie dwie.

Po pierwsze, przeczytaj go ze zrozumieniem. Po drugie, przeczytaj go do końca.

A może już szukasz pracy, ale nieskutecznie? Umówmy się na konsultację i przygotowanie profesjonalnego CV. 

1. “Szklany sufit”

To chyba najczęściej spotykana sytuacja u kandydatów. Jak ona wygląda?

Pracujesz już kilka dobrych lat na tym samym stanowisku. W firmie nie widać dla Ciebie perspektyw rozwoju pionowego czy też poziomego.

To dokładnie moment, w którym dobrnąłeś do tak zwanego “szklanego sufitu”.

Powiem Ci więcej. Im szybciej się w tym zorientujesz tym lepiej dla Ciebie.

Dlaczego?

Im dłużej pracujesz w tej samej roli, im dłużej nie masz nowych wyzwań czy też obszarów do doskonalenia swoich kompetencji tym bardziej przymierasz mentalnie.

Przestaje Ci zależeć na pracy i na podnoszeniu swojej poprzeczki. Po prostu przestaje Ci się chcieć. A to jest najgorsze.

Zaczyna się rodzić w Tobie frustracja, która wpływa negatywnie nie tylko na to, jakim jesteś pracownikiem. Ta frustracja wpływa również na Ciebie w roli kandydata.

Nie jesteś sobą podczas rozmów kwalifikacyjnych. Obwiniasz wszystko i wszystkich dookoła.

Z tego powodu rozmowy kwalifikacyjne Ci nie wychodzą po Twojej myśli i frustracja staje się jeszcze większa.

Brzmi jak idealny scenariusz tragedii prawda?

No właśnie. Na chwilę przypomnij sobie określenie “strefy komfortu”.

Jeśli poczujesz, że właśnie się w niej wygodnie urządzasz, a nad sobą w organizacji masz jedynie “szklany sufit” to jest to idealny moment na przygotowanie się do zmian w Twoim życiu zawodowym.

Świadome przygotowanie, ponieważ masz czas i możliwości (stałe zatrudnienie), aby nowa praca była rzeczywiście dobrym miejscem, a nie przypadkowym wyborem, bo sytuacja Cię do tego zmusiła.

2. Niezdrowa atmosfera

Atmosfera dla wielu z nas jest naprawdę kluczowa w codziennej pracy. Jasne, pracuje się dla pieniędzy, ale dobrze te pieniądze zarabiać z rozsądnym przełożonym i zgranym zespołem.

Jak i kiedy dochodzi do zmian w relacjach?

Przede wszystkim dzieje się tak, kiedy zmienia się przełożony. Rzadziej, kiedy pojawia się nowa osoba w zespole, z destrukcyjnym charakterem.

Nowy szef może wprowadzać swoje porządki. Może na przykład ściągać do firmy znajomych, których następnie będzie promował. Moze również na starcie znaleźć sobie kilku wrogów w zespole, aby pokazać, kto będzie rządził.

Aczkolwiek najczęściej po prostu może nadawać na innych falach niż Ty i część zespołu, w którym pracujesz.

Pomyślisz sobie, no dobra, ale ten gość zaraz może odejdzie, więc czy jest sens od razu zmieniać pracę?

Oczywiście, że nie musisz i ja Cię na siłę do tego nie namawiam. Ale jeśli widzisz, że po kilku próbach rozmów, wzajemnych wyjaśnień nic się nie zmienia, a raczej relacja dalej zmierza nie w tą stronę, w którą powinna, to tak, jest to dobry moment do zmiany.

Im dłużej będziesz tkwił w konflikcie, tym bardziej wpłynie to na Twoje codzienne samopoczucie, które przenosisz na życie codzienne, ale również na spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Nie muszę Ci chyba tłumaczyć, że pozytywne nastawienie podczas rozmowy kwalifikacyjnej naprawdę da się wyczuć u kandydata.

Pamiętaj, że również nowy kolega lub koleżanka z zespołu może okazać się niszczycielem dotychczasowej, wspaniałej atmosfery.

I tu również musisz sobie zadać pytanie czy jest sens tracić czas na relację z osobą lub osobami, z którymi po prostu nie jest Ci po drodze.

Jeśli nie, to zacznij się rozglądać za nową pracą. Po prostu.

3. Brak satysfakcji finansowej

Pracujemy ze względu na dobrą atmosferę w firmie, ale tak jak pisałem wyżej pracujemy głównie po to, aby zapewnić sobie odpowiedni byt. Lepszy lub gorszy, ale aby był na określonym przez Ciebie poziomie.

Ostatnią podwyżkę otrzymałeś kilka lat temu? Nie otrzymujesz żadnych premii za ponadprzeciętne wyniki?

To powód do rozmowy z szefem.

Zobacz, jak się do niej przygotować.

A jeśli ona nic nie daje. Jeśli przeglądasz raporty wynagrodzeń i tylko się dołujesz, że zarabiasz mniej o 35% niż średnia rynkowa. Jeśli znajomi pracujący na podobnych stanowiskach zarabiają o 1-2 tysiące więcej od Ciebie.

To tak, zdecydowanie jest to dobry moment spokojne poszukiwanie nowej pracy.

I lepiej przygotuj się odpowiednio do negocjacji wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

4. Niestabilna sytuacja pracodawcy

Oj znam wiele przypadków osób pracujących w firmach, które kołyszą się wręcz na swoich nogach.

Jedne mają regularne problemy finansowe, inne związane z prawem czy też po prostu nie do końca wiarygodnym i rzetelnym sposobem zarabiania na klientach.

Znasz to?

Jeśli tak, to nawet się nie zastanawiaj. Szykuj się sprawnie do zmiany pracy.

Im dłużej będziesz pracował w takiej firmie. Im dłużej wieści o problemach pracodawcy będą roznosić się po rynku, tym trudniej może być Ci znaleźć nowe zatrudnienie.

Dlaczego?

Choćby dlatego, że nowi pracodawcy mogą myśleć, że byłeś pracownikiem świadomym zachodzących w firmie nie do końcal legalnych działań.

A przecież nikt nie chce mieć takiej osoby u siebie na pokładzie? Nikt, no chyba, że firma, która również nie jest w pełni rzetelna.

Możesz wpaść do mnie na 30 minutową konsultację i analizę CV, abyś wiedział, jak sprawnie poruszać się po rynku.


 

A teraz uwaga. Zaskoczę Cię.

Poszukiwanie pracy to proces ciągły. Nie ma jednego idealnego momentu na zmianę zatrudnienia.

Powinieneś tak działać na codzień, tak starać się w swoich codziennych obowiązkach, aby Twoje sukcesy przyciągały nowych pracodawców.

Dbaj o swój wizerunek, buduj swoją markę osobistą (chociażby z wykorzystaniem serwisu LinkedIn), tak aby to docelowo praca znalazła Ciebie, a nie Ty nią.

Znasz z własnego doświadczenia jeszcze inne momenty, które spowodowały, że zmieniłeś pracę? A może właśnie się zastanawiasz nad zmianą i nie wiesz czy to dobry czas? Śmiało, daj znać w komentarzu.

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu