Z opisywaniem sekcji wykształcenie w CV z reguły zauważam dwa największe problemy. Jakie?
Nadawanie zbyt dużej wartości ukończonym szkołom, gdy masz już kilka lub kilkanaście lat ciekawego doświadczenia zawodowego.
Lub niedocenianie edukacji przez osoby, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową.
Jak zatem prawidłowo przedstawiać informacje związane z wykształceniem w CV? Zobacz 4 porady, które odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania.
Szukasz pomocy w stworzeniu CV? Umów się ze mną na konsultację.
1. Czy wykształcenie jest ważniejsze niż doświadczenie zawodowe?
W zdecydowanej większości przypadków nie jest ważniejsze. Dlatego błędem jest zamieszczanie edukacji wyżej niż doświadczenia zawodowego w CV.
Zacznij dokument od celów zawodowych, następnie przechodząc do historii zatrudnienia i dopiero w kolejnym kroku opisz ukończone przez siebie uczelnie.
Czy są jakieś wyjątki od tej reguły? Tak.
Ten wyjątek jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie masz jeszcze za bardzo doświadczeń zawodowych lub są to prace dorywcze, które totalnie nie są związane z pracą, której szukasz.
Przykład: jesteś w trakcie studiów na kierunku Logistyka. Skończyłeś licencjat, zaczynasz ostatni rok na poziomie magisterskim. Twoje doświadczenie to tylko prace wakacyjne podczas dotychczasowej edukacji.
Tak to powinno wyglądać w CV:
Wykształcenie
– 10.2019 – obecnie SGGW
Kierunek: Logistyka / Studia magisterskie
– 10.2016 – 06.2019 SGGW
Kierunek: Logistyka / Studia licencjackie
Doświadczenie zawodowe
– 06.2019 – 10.2019 – Hotel Nikozja, Cypr
Recepcjonista
– 06.2017 – 09.2017 Go-Sport
Sprzedawca – Doradca Klienta w dziale sportów letnich
2. Jak opisać sekcję wykształcenie?
Postaram się sprawnie Ci to wyjaśnić.
Krótko, zwięźle i na temat 🙂
Możesz oczywiście pisać na przykład:
2010 – 2015 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Nauk Ścisłych, kierunek: informatyka i ekonometria, specjalizacja: inżynieria finansowa, stacjonarne jednolite studia magisterskie
Ale to samo przekażesz w ten sposób zaoszczędzając trochę miejsca na inne, bardziej istotne informacje:
2010 – 2015 UKSW
Informatyka i ekonometria, magister
Dlatego pamiętaj, aby trzymać się zasady opisywania najważniejszych informacji. Zgodzę się z tym, że czasem warto dodać specjalność ukończonego kierunku, ale tylko i wyłącznie, gdy jest ona zdecydowanie sprofilowana pod kątem Twojego profilu stanowiska.
3. Czy opisywać wszystkie ukończone kierunki studiów?
Możesz opisać wszystkie, ale pod jednym warunkiem. I to dosyć istotnym. Ukończone przez Ciebie kierunki muszą być związane z Twoim zawodem.
Popatrz, załóżmy że skończyłeś studia na kierunku marketing, a potem zrobiłeś studia podyplomowe HR Business Partnera, bo liczyłeś na sprawne przebranżowienie się do HR. I nie wyszło. Dalej pracujesz w marketingu, nadal chcesz się rozwijać w tym obszarze. Czy jest sens dodawać informację o tych studiach podyplomowych?
Zdecydowanie nie.
Lepiej to miejsce poświęć na osiągnięcia przy opisie swoich doświadczeń zawodowych.
4. Czy warto przedstawiać dodatkowe informacje z czasów studiów?
Co mam na myśli pod określeniem “dodatkowe informacje”?
To na przykład:
- tytuł pracy dyplomowej
- średnia ocena
- dodatkowa aktywność – koła naukowe, stowarzyszenia akademickie
Odpowiedź brzmi: Nie. Z reguły nie warto o tym pisać.
Zastanów się nad tym. Masz 10 lub 15 lat doświadczenia zawodowego. Kilka ciekawych miejsc pracy w swoim CV.
Myślisz, że dla potencjalnego pracodawcy stanowi jakąkolwiek wartość fakt, że miałeś średnią 4,86 lub byłeś w kole naukowym analityków?
Totalnie nie.
Co prawda, jeśli jesteś świeżo po studiach i nie masz jeszcze czym pochwalić się w swoim CV to tak, jak najbardziej powinieneś jak najlepiej opisać swoje wykształcenie w CV.
Pochwalić się tym, co może odróżnić Cię od innych kandydatów – ciekawy tytuł pracy dyplomowe, wysokie wyniki w nauce lub dodatkowa aktywność akademicka.
Tym artykułem mam nadzieję, że odpowiedziałem na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące opisywania sekcji wykształcenie w CV.
Jak widzisz, nie jest to sekcja bardzo skomplikowana do wyjaśnienia. Z prostego powodu. W zdecydowanej większości nie będzie ona szczególnie istotna w Twoim CV.
Jedynie osoby młode, wchodzące na rynek pracy powinny zaprezentować się jak najlepiej poprzez wykształcenie w CV. Ponieważ w pozostałych sekcjach nie mają jeszcze zbyt wiele do dodania.
Potrzebujesz omówić swoją sytuację na rynku i CV? Umówmy się na 30 minutową konsultację.
Może masz jeszcze jakieś pytania? Śmiało pytaj w komentarzu.
PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/