Sprawdź 4 najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Za Tobą już dziesiątki wysłanych CV, które do tej pory nie przynosiły zbyt wielkich rezultatów?

Nadszedł jednak ten moment, w którym zadzwonił telefon.

Nie dość, że jest to zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to jeszcze dotyczy ono firmy i stanowiska, na którym ogromnie Ci zależy.

Na pewno chcesz przygotować się, jak najlepiej do tego spotkania. Posłuży Ci do tego między innymi artykułCo zrobić przed rozmową kwalifikacyjną? 4 rzeczy, które pozwolą Ci się lepiej przygotować.”

Ale samo przygotowanie do spotkania to jedno, a drugie to niepopełnianie najczęściej występujących błędów na rozmowie kwalifikacyjnej. Jakie to błędy?

Zobacz listę najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej i nie popełnij ich na spotkaniu.

A może chcesz się, jak najlepiej przygotować do rozmowy? Umówmy się na konsultację.

1. Brak przygotowania do rozmowy

Jesteś takim pewniaczkiem, który chce iść na rozmowę praktycznie z marszu? Brawo, gratuluję. Ale nie zdziw się, jeśli spotkanie nie pójdzie po Twojej myśli.

Nie przesadzaj również w drugą stronę. Nie możesz być osobą, która wyuczy się na pamięć, jak odpowiadać na najbardziej popularne pytania. Zapomnisz kilku słów i już zagubisz się w swojej wypowiedzi. To nie jest dobry kierunek.

Co rozumiem poprzez brak odpowiedniego przygotowania? Po kolei:

– brak podstawowej wiedzy o firmie

Naprawdę dowiedzenie się najważniejszych informacji, o organizacji, w której chcesz pracować to nie jest nic wielkiego. Zajmie Ci dosłownie kilkanaście minut, a nie będziesz niczym zaskoczony podczas rozmowy.

– niesprawdzenie dojazdu

Jesteś pewien, że z jednej części miasta dojedziesz w ciągu 20 minut? A co, jeśli akurat po drodze są remonty? Będziesz zdziwiony dopiero w trakcie dojazdu, ale będzie za późno, aby coś zmienić. Dlatego zweryfikuj jak sprawnie i z zapasem czasowym dojechać na miejsce spotkania.

– nieadekwatny ubiór

Będziesz wyglądał dziwnie zarówno wpadając do startupu w garniturze, jak i idąc do korporacji w t-shircie i jeansach. Dlatego zapytaj podczas zaproszenia na rozmowę, jaki dress code obowiązuje w firmie.

2. Nieużywanie języka korzyści

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z elementów procesu rekrutacji, którego szczęśliwym zakończeniem powinno być znalezienie odpowiedniej pracy. Cały ten proces jest jednak bardzo podobny do procesu sprzedaży.

Praktycznie standardem w sprzedaży jest wykorzystywanie języka korzyści.

W związku z tym dlaczego miałbyś z niego nie korzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Popatrz, poniżej przedstawię Ci kilka zwrotów, które na pewno będą przydatne:

  • “Potrafię …”, “Wiem, jak …”, “Specjalizuję się w …”
  • “Osiągnąłem …”, “Zrealizowałem …”, “Stworzyłem …”
  • “Wyróżnia mnie …”, “Cechuje mnie …”, “Jestem doceniany/a za ….”

Spróbuj wykorzystać te i inne sformułowania, które kojarzą się pozytywnie oraz podkreślą Twoje osiągnięcia i kompetencje.

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to etap procesu rekrutacji, który polega na sprzedaży siebie i swoich umiejętności.

Im lepiej wypadniesz, tym prawdopodobnie więcej będzie w stanie za Ciebie zapłacić pracodawca.

3. Brak konkretów

Prowadząc rozmowy kwalifikacyjne, czy też od pewnego czasu symulacje rozmów bardzo często spotykam się z brakiem konkretów w odpowiedziach kandydatów.

I ten błąd podczas rozmowy występuję w dwóch sytuacjach.

Zarówno wtedy, gdy kandydat wpada w słowotok, z którego nie wynika zbyt wiele, ale również kiedy odpowiedzi na zadane pytanie są zdawkowe.

Pierwsza sytuacja powoduje, że odpowiedź na pytanie zajmuje zdecydowanie za dużo czasu. Zamiast skupiać się na najważniejszych informacjach, Twój rozmówca jest bombardowany nadmiarem słów, z których ciężko zanotować cokolwiek wartościowego.

Druga sytuacja wpływa na to, że tym bardziej nie zapiszę się wartościowych notatek. Dlaczego? To proste. Jeśli odpowiadasz jednym zdaniem albo dwoma słowami, to ciężko wejść z Tobą w jakikolwiek dialog.

Znajdź złoty środek!

Postaraj się za każdym razem w dwóch – czterech pełnych zdaniach odpowiadać na pytania rekrutera. Skup się na najważniejszych informacjach, które chcesz przekazać wykorzystując w tym celu język korzyści czy też mierzalne osiągnięcia i sukcesy.

Staraj się wzbudzać ciekawość Twojego rozmówcy, aby sam chciał słuchać i dopytywać.

4. Niezadawanie pytań

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym pracodawca weryfikuje Twoje kompetencje i dopasowanie do organizacji. Ale pamiętaj o tym, że to idealny czas na to, aby sprawdzić czy firma odpowiada również Tobie.

Dlatego nie bój się pytać!

Musisz, po prostu musisz znać odpowiedzi na pytania, które Cię nurtują przed spotkaniem.

Zapewne dotyczą one zarobków, zespołu, możliwości rozwoju czy też Twojego przyszłego szefa.

Zapisz sobie listę pytań przed spotkaniem, a nawet zanotuj sobie dodatkowe w trakcie spotkania. Nie wiesz jakie? Sprawdź artykuł “O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Lista 8 pytań do pracodawcy.”

To cztery prawdopodobnie najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Staraj się je świadomie wyeliminować, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie i wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Może ze swojego doświadczenia dodałbyś coś jeszcze do listy błędów na rozmowie kwalifikacyjnej? Daj znać w komentarzu.

Twoje CV nie działa i chciałbyś skonsultować swoją sytuację? Umów się na 30 minutową konsultację.

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu