Good, basic czy B2? Zobacz, 4 porady jak opisać języki obce w CV.

W każdym CV powinny się znaleźć bardzo istotne elementy, takie jak doświadczenie, cele zawodowe czy umiejętności.

Jest jednak wiele stanowisk, w których inna sekcja może stać się jedną z najważniejszych w Twoim CV. Chodzi dokładnie o sekcję “Języki obce”.

W sektorze BPO/SSC, międzynarodowej obsłudze klienta, spedycji czy też turystyce zdecydowanie warto podkreślić znajomość języków obcych w Twoim dokumencie.

Jak precyzyjnie to zrobić? Na czym się skupić opisując języki obce w CV? Zobacz 4 porady i nie popełnij błędów.

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu profesjonalnego CV? Umów się na konsultację zwiększ skuteczność Twojego dokumentu.

1. Przedstaw czytelnie znajomość języka obcego

Dla każdego z nas zupełnie, co innego oznacza znajomość angielskiego w skali bardzo dobra, średnia czy też doskonała. Dlatego opisując języki obce w Twoim CV posłuż się Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego.

Sześć poziomów przyjętych przez Radę Europy to: A1 – początkowy/początkujący, A2 – podstawowy/przed średniozaawansowanym, B1 – niższy średniozaawansowany, B2 – wyższy średniozaawansowany, C1 – zaawansowany, C2 – biegły/profesjonalny. Poziom A1 odpowiada najmniejszej biegłości, a poziom C2 – największej.

Przedstawienie Twojej znajomości języka w ten sposób spowoduje, że rekruter będzie praktycznie pewny, czego spodziewać się od Ciebie. Unikniesz rozczarowania czy też zbyt dużych oczekiwań podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli zrobisz to w ten sposób, możesz spokojnie odpuścić graficzne przedstawianie oceny języka. Przekazujesz najważniejsze informacje w sposób bardzo czytelny. Skup się na tym, aby wpadły we wzrok odbiorcy dokumentu.

2. Pamiętaj o certyfikatach

Są takie kompetencje, których znajomość warto potwierdzić certyfikatami. Idealnym przykładem są języki obce.

Przykład:

Język angielski (B2 – certyfikat FCE)

Pamiętaj, pisz jedynie o takich certyfikatach, które są bardzo aktualne. Jeśli ostatni uzyskałeś 10 lat temu, a znajomość języka wzrosła np. z B1 na C1, to zdecydowanie pomiń tą informację.

Zupełnie nic nie wniesie ona do analizy Twoich umiejętności przez rekrutera.

3. Pomiń nieprzydatne informacje

Często w CV da się zauważyć języki obce przedstawione jako podstawowy czy też komunikatywny. Po dodatkowym pytaniu w trakcie konsultacji okazuje się, że dany język był wykorzystywany kilkanaście lat temu albo nauka trwała dosłownie kilka miesięcy.

Po prostu pomiń te informacje, które w żaden sposób nie wpłyną pozytywnie na ocenę Twojej kandydatury. Wpisanie znajomości języka obcego, której nie wykorzystasz w pracy naprawdę jest zbędne.

Można wręcz określić, że dopiero poziom B1, a nawet B2 jest odpowiedni do zaprezentowania w Twoim CV.

4. Pokaż, że doskonalisz swoje umiejętności językowe

Twój poziom spełnia oczekiwania pracodawcy, ale wiesz, że może być wyższy? Uczysz się języka, a może na dodatek nietypowego?

W takich sytuacjach warto dodać informację o nauce, czy też nawet intensywnej nauce danego języka obcego. Opisz to na przykład w ten sposób:

  • Angielski B2 – w trakcie kursu CAE
  • Francuski B1 – intensywna nauka z Native Speaker’em

Na pewno dla pracodawcy to będzie istotna wiadomość, że dążysz do podniesienia swoich kompetencji językowych.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci już zdecydowanie łatwiej przedstawić znajomość języka obcego w Twoim CV.

Pamiętaj, że znajomość języków obcych może być bardzo istotna aplikując na konkretne stanowisko czy też ogólniej mówiąc do konkretnej organizacji.

Jeśli niewystarczająco czytelnie przedstawisz swoje umiejętności językowe możesz nawet stracić szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Masz jakieś pytania dotyczące opisywania języków obcych? Daj znać w komentarzu.

Może potrzebujesz skonsultować swój dokument i sposoby poszukiwania pracy? Umów się na 30 minutową konsultację.

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

 

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu