5 najciekawszych benefitów z perspektywy kandydata.

Benefity. To słowo, które przez niektórych kandydatów odmieniane jest bardziej w formie żartów z popularnych owocowych wtorków czy śniadaniowych piątków. Z drugiej strony są kandydaci, dla których benefity w formie ubezpieczenia na życie, prywatnej opieki zdrowotnej czy też karty Mulistport są całkiem istotne przy wyborze miejsca zatrudnienia.

Twoje CV nie działa i chciałbyś skonsultować swoją sytuację? Umów się na 30 minutową konsultację.

W 2019 roku serwis Interviewme.pl przeprowadził badanie wśród prawie 3 500 kandydatów. Jedno z pytań dotyczyło aspektów, które mają decydujący wpływ na podjęcie decyzji o przyjęciu danej oferty zatrudnienia.

I chociaż jak widać poniżej benefity znalazły się na ostatnim miejscu, to uważam, że tym bardziej w czasie otaczającej nas pandemii część z nich może być naprawdę ogromną wartością dla kandydata.

źródło: https://interviewme.pl/badanie-kandydatow-2019-raport

Oczywiście, że lista benefitów, która jest na rynku jest naprawdę długa. Pamiętajmy, że zaliczają się do nich możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy czy też parking dla samochodów lub rowerów.

Również w tym samym badaniu pojawiło się pytanie – “Jakie benefity oferowane przez pracodawców są najważniejsze?”

źródło: https://interviewme.pl/badanie-kandydatow-2019-raport

Wyniki pokazują jasno priorytety pracowników:

  1. rozwój
  2. zdrowie i kondycja fizyczna (opieka medyczna, ubezpieczenie, multisport)
  3. dodatki ułatwiające pracę (samochód, laptop, dofinansowanie posiłków)

A jakby wyglądały te rezultaty w trakcie pandemii? Które benefity okazałaby się najbardziej przydatne pracownikom?

Pokusiłem się o własną ocenę. Poniżej przedstawiam listę 5 najbardziej ciekawych benefitów z punktu widzenia kandydata.

5. Platformy do zajęć sportowych on-line

Czy ktokolwiek liczył, ile kilogramów Polaków mamy więcej poprzez pandemię?

Zamknięte siłownie i kluby fitness na pewno stworzyły problem, dla osób regularnie dbających o swoją sylwetkę. Nie dość, że do ćwiczeń w domu ciężej się zmotywować, to jeszcze do tego nie mamy opieki trenera, który w przypadku cięższych ćwiczeń może coś podpowiedzieć lub zmotywować.

I choć siłownie już dobrych kilka tygodni temu zostały otwarte ponownie, to na pewno wielu z Was nie kwapi się do powrotu.

Doskonale w tym momencie zareagowały platformy, które do tej pory kojarzyły się przede wszystkim z zajęciami w świecie realnym.

Posiadacze kart Multisport czy też osoby korzystające z sieci trenerów personalnych (np. FitAdept) mogą korzystać ze sprawnie przygotowanych platform dopasowanych pod kątem treningów w domu.

Co ciekawe, jeśli nie możesz się zmotywować to możesz nawet skorzystać z opcji zajęć on-line, indywidualnie z trenerem.

Przecież w zdrowym ciele, zdrowy duch, tym bardziej, kiedy więcej czasu niż wcześniej spędza się w domu. Ćwicząc będziesz o wiele bardziej efektywny w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

4. Dofinansowanie posiłków

W niektórych miejscach praca zdalna została już wydłużona do końca roku. Czytałem również artykuł o amerykańskiej firmie Salesforce, która już zapowiedziała pracę zdalną do 08.2021 roku.

Ilu z Was pracując wcześniej z biura regularnie korzystało z popularnego “Pana kanapki”, okolicznych knajpek, barek i stołówek?

A jak to wygląda w trakcie obowiązkowej pracy zdalnej? Częściej zamawiasz jedzenie czy gotujesz? Zwracasz uwagę na to co jesz, czy mniej niż wcześniej?

Wyjątkowym wręcz benefitem w tych czasach może okazać się dofinansowanie posiłków. Co ważne, posiłków w formie cateringów dietetycznych, aby odpowiednio dbać o Twoje zdrowie i samopoczucie podczas pracy na home office.

Pracodawca w ten sposób na pewno pokaże pracownikowi, że po prostu chce mu ułatwić pracę. Pracownik z kolei powinien być zadowolony otrzymując rano pod drzwi na przykład II śniadanie, obiad i podwieczorek, jako posiłki, które na pewno zjada w trakcie 8 godzin pracy.

Wydaje się więc, że jest to rozwiązanie typu win – win. Pracownik oszczędza czas na gotowanie, jedząc zdrowe i pożywne posiłki.

3. Przedszkola i zajęcia dla dzieci

Relacji dotyczących opieki nad dziećmi podczas pracy zdalnej rodziców na pewno słyszałeś mnóstwo.

Dziecko brytyjskiego polityka wchodzące do pokoju, podczas gdy on udziela wywiadu czy też dziecko wołające mamę, gdy klient właśnie się dodzwonił na infolinię jednego z banków. To tylko dwa przykłady, a pewnie jest ich zdecydowanie więcej.

Dla rodziców chyba największym wyzwaniem podczas home office jest zapewnienie odpowiedniej opieki nad dziećmi. Tym bardziej w czasie, gdy pozamykane były placówki edukacyjne, a nie wiadomo co nas czeka na jesień.

Znane są mi firmy, które w swoich biurach mają przedszkola dla pracowników.

Jest to na przykład Fabryka Mebli Forte:

źródło: http://ww2.forte.com.pl/pl/news/kolejne-dwujezyczne-przedszkole-z-oddzialem-zlobkowym-juz-otwarte

Czy też gliwicka firma IT – Future Processing:

źródło: https://dziennikzachodni.pl/gliwice-przedszkole-w-firmie-dla-100-dzieci-tata-moze-wyskoczyc-z-pracy-by-poczytac-bajki-dzieciom-a-mamie-latwiej-wrocic-do/ar/c11-14429375

Gwarantując na co dzień opiekę nad pociechami swoich pracowników, domyślam się, że pracodawcy również w trakcie pandemii przenieśli ją do trybu zdalnego.

Są również firmy, które w ostatnich miesiącach rozwinęły właśnie wirtualne sposoby na odpowiednie zajęcie się dziećmi.

I nie ukrywajmy, wielu rodziców, gdyby mogło decydować o wyborze odpowiedniego miejsca pracy, zapewne ten benefit traktowałoby jako kluczowy.

2. Platformy do edukacji on – line

Pamiętasz wyniki badania, które pokazywały, że bezpłatne kursy i szkolenia są niezwykle istotne dla kandydatów?

Sadzę, że to wcale nie uległo zmianie. Tym bardziej, że czas zaoszczędzony na dojazdy do pracy możesz właśnie poświęcić na regularne zajęcia rozwijające Twoje kompetencje.

Dlatego pozycję numer dwa na liście najciekawszych benefitów zajmują bezpłatne kursy i szkolenia.

Zwróć uwagę na pracodawców, którzy oferują dostęp do specjalistycznych platform, takich jak LinkedIn Learning czy też Udemy.

Regularne doszkalanie swoich umiejętności, spowoduje, że nie tylko zyskasz na tym Ty, ale również Twój pracodawca.

1. Usługi concierge

Czas. To chyba rzecz, na którą najczęściej zwracamy uwagę, że nam jej brakuje.

Ile zapłaciłbyś za możliwość posiadanie dodatkowej godziny wolnej w ciągu dnia?

Pamiętasz kolejki na początku pandemii w hipermarketach czy aptekach?

No właśnie, a jest sposób, aby to ominąć.

Część pracodawców oferuje swoim pracownikom możliwość skorzystania z usług prywatnego concierge.

Zastanawiasz się o co chodzi?

Potrzebujesz zamówić zakupy, a z Twojego ulubionego sklepu dojadą dopiero za tydzień? Skorzystaj z concierge.

Masz ciężki dzień, a musisz odebrać coś z drugiej części miasta? Skorzystaj z concierge.

W skrócie, zleć swoje zadania, na które często ciężko Ci znaleźć czas osobom, które zajmują się tym, aby ten czas Ci odzyskać.

Najbardziej popularną firmą jest AskHenry, który w trakcie pandemii przeformułował swoje wsparcie dla pracowników i na przykład dowoził zakupy spożywcze do domu czy przewoził niezbędne rzeczy z biura.

Oczywiście powyższa lista jest tylko moich spojrzeniem na potrzeby kandydatów w trakcie wręcz przymusowej pracy zdalnej. Te potrzeby mogą się bardzo szybko zmienić, biorąc pod uwagę zbliżającą się jesień.

Aczkolwiek w ten sposób sformułowałbym ranking 5 najciekawszych i najbardziej przydatnych benefitów z perspektywy kandydata.

A jak to wygląda Twoim zdaniem? Miałeś do czynienia z nietypowymi benefitami, które okazały się niezwykle przydatne?

Może masz na swojej liście zupełnie inne TOP3 benefitów?

Daj znać w komentarzu 🙂

A może właśnie jesteś w trakcie poszukiwań pracy? Umów się na konsultację i stwórzmy Twoje profesjonalne CV!

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu