4 sposoby na skuteczną rozmowę kwalifikacyjną on-line

Od 1,5 miesiąca procesy rekrutacyjne praktycznie w całości przeniosły się do trybu on-line.

Jeśli bierzesz dziś udział w rekrutacji, to zapewne otrzymasz zaproszenie na Skype, Google Hangouts, Microsoft Teams czy poprzez Zoom.

Sprawdź zatem wskazówki, które ułatwią Ci przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej on-line.

Pamiętaj, że zdalna rozmowa nie jest łatwa. Dookoła każdego z nas jest sporo rozpraszaczy, z którymi musisz sobie odpowiednio poradzić.

Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Umów się ze mną na przygotowanie do rozmowy. (kliknij tutaj)

1. Wybierz odpowiednio wygodne miejsce do rozmowy.

Jeśli chcesz, żeby wirtualne spotkanie toczyło się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, to przygotuj sobie wygodne miejsce do przeprowadzenia rozmowy. Na pewno nie będzie Ci najłatwiej się skupić, jeżeli za Tobą będziesz miał niepościelone łóżko, bałagan w pokoju czy też w kuchni.

To, co widać za Tobą, świadczy również o Tobie.

Pokaż swojemu potencjalnemu pracodawcy, że jesteś poukładany i profesjonalnie wykonujesz swoje zadania również w zaciszu domowym.

Skype, Teams czy Hangouts oferują możliwość “rozmazania tła”. W aplikacji Zoom możesz wybrać “Virtual Backgrounds”, czyli zamienić obraz swojego mieszkania wybranym obrazem.

Uporządkuj odpowiednio swoje biurko i przygotuj na nim miejsce, w którym będziesz mógł postawić komputer czy oddzielną kamerkę internetową. Pozostaw również przestrzeń do zapisywania swoich pytań do rozmówcy.

Zadbaj o to, aby Twoja rodzina czy współlokatorzy nie przeszkadzali Ci w momencie wideokonferencji. Poinformuj ich o tym, że masz ważną rozmowę i poproś, aby nie wchodzili do Twojego pokoju, dopóki sam z niego nie wyjdziesz.

Pamiętaj, że każdy rozpraszacz może decydować o tym, jak wypadniesz i czy otrzymasz ofertę pracy.

2. Sprawdź swoje Social Media i aplikację do wideokonferencji.

Twój wizerunek w internecie jest czymś ogromnie istotnym. Oczywiście, liczę na to, że nie muszę Ci przypominać, że wpisywanie jako pracodawcy “Szlachta nie pracuje”, a ukończonej uczelni “Wyższa Szkoła Robienia Hałasu” to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Oryginalna nazwa użytkownika na Skype również nie zwiększy Twoich szans, a raczej szybko przekreśli Twój wizerunek profesjonalisty.

Zweryfikuj dane, a przede wszystkim na przykładzie Skype:

  • nazwa użytkownika, po której można Cię odnaleźć,
  • czy w informacjach o Tobie nie ma niepotrzebnych lub nieprawidłowych danych (na przykład nieaktualne miejsce zamieszkania).

Przed samą rozmową zrób testowe połączenie, aby zweryfikować jakość połączenia internetowego. Zrób to dokładnie tam, gdzie będziesz rozmawiać. Tylko tak będziesz pewien, że podczas rozmowy utrzymasz dobrą jakość obrazu i dźwięku.

Nie muszę Ci chyba tłumaczyć, że solidna jakość łącza, nie tylko wpłynie na to, że będziesz słyszał dokładnie swojego rozmówcę, ale przede wszystkim zwiększy Twoją pewność siebie. Nie będziesz miał sytuacji, w której musiałbyś kilkukrotnie prosić o powtórzenie pytania.

3. Ubierz się odpowiednio!

Zapewne z reguły korzystasz ze Skype do rozmów z Twoimi bliskimi. Domyślam się, że przeprowadzasz je ubrany tak, jak jest Ci po prostu wygodnie. I nie zdziwię się, jeśli jest to dres, pidżama czy nawet szlafrok.

Jak byś się ubrał wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną? Wierzę, że stosownie do sytuacji.

Dlatego nie możesz zapominać o tym, że rekrutacja, która jest prowadzona zdalnie to nadal rekrutacja. Pamiętaj, że obowiązuje Cię strój oficjalny czy też taki, który wskaże Ci pracodawca zapraszając Cię na wideorozmowę.

Porada – kiedy rozmawiasz z rekruterem i otrzymujesz zaproszenie na rozmowę (nieważne czy bezpośrednią czy online) zapytaj o obowiązujący dress-code. Będziesz zdecydowanie lepiej się czuł, gdy będziesz ubrany stosownie do kultury panującej w organizacji.

4. Co przygotować przed rozmową?

Najwygodniej będzie, jeśli komputer będzie Ci służyć jedynie do rozmowy, czyli przekazania dźwięku i obrazu.

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci zapisywać istotne informacja w notatniku czy zeszycie, niż operować na laptopie w trakcie rozmowy.

Przed spotkaniem przygotuj sobie:

  • CV
  • List motywacyjny (o ile był wymagany)
  • Ogłoszenie o pracę
  • Listę osiągnięć/sukcesów
  • Listę pytań do pracodawcy

Jestem pewien, że będąc tak przygotowanym do rozmowy, nic Cię nie zaskoczy. Z pełnym spokojem przedstawisz swoje doświadczenie rekruterowi. Zdecydowanie łatwiej będziesz mógł odnosić się do słów kluczowych z ogłoszenia, które są istotnymi umiejętnościami z perspektywy profilu stanowiska.

Warto, abyś w tym momencie pochwalił się swoimi sukcesami, których nie przedstawiłeś w CV. W ten sposób będziesz w stanie wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie rekrutera Twoją kandyduturą.

Podczas samej rozmowy zapisuj sobie to, co jest istotne pod kątem oferty oraz to, o co chciałbyś jeszcze zapytać osobę prowadzącą rozmowę.

Wychodząc z inicjatywą i pytaniami możesz pokazać swoje zaangażowanie, a to również może wpłynąć na zwiększenie Twoich czas w procesie rekrutacji.

Nie obawiaj się rekrutacji zdalnej. Nie ważne czy jest to Skype, Hangouts, Teams czy Zoom. Nadal jest to taka sama forma procesu rekrutacyjnego, jak spotkanie bezpośrednie z pracodawcą.

Jedyna różnica jest taka, że nie będziesz miał okazji podać rozmówcy ręki.

Co jest najważniejsze?

Twój profesjonalizm. A z nim wiąże się jak najlepsze przygotowanie do rozmowy.

Nie bój się zadawać pytań, uśmiechać i jasno przedstawiać swoich zalet. Własnie w ten sposób możesz pokazać prawdziwego siebie oraz pomóc rekruterowi odpowiedzieć na najważniejsze pytanie:

– Dlaczego warto Cię zatrudnić?

A jak wyglądają Twoje doświadczenia ze zdalnych procesów rekrutacji? Przydarzyło Ci się coś zabawnego? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

PS. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu