3 rady, które zwiększą efektywność Twojej pracy zdalnej

Do tej pory praca z domu była standardem freelancerów. Praca zdalna z roku na rok stawała się też coraz większym przywilejem w wielu firmach. Praca, w której nie trzeba podróżować do biura, męczyć się na open spejsie czy też słuchać wiecznie niezadowolonego przełożonego może mieć wiele korzyści.

W aktualnej sytuacji praca zdalna stała się dla wielu z nas koniecznością, a nie przywilejem. Dla wielu z nas niesie ze sobą wiele wyzwań. Chociażby brak kontrolowania realizowanych przez siebie zadań czy też problem odpowiedniego zmotywowania się do efektywnej pracy.

W jaki sposób sobie z tym poradzić? W tych kilku wskazówkach przedstawię Ci kilka prostych porad.

Myślisz nad zmianą pracy? Umówmy się na konsultację i przygotowanie profesjonalnego CV (kliknij).

1. Jak przygotować swoje domowe biuro?

Podczas pracy zdalnej ogromnie ważną rzeczą jest miejsce, w którym będziesz pracować i realizować swoje zadania. Domyślam się, że możesz nie posiadać oddzielnego pomieszczenia na swój gabinet. Leżenie z laptopem w łóżku nie ułatwi Ci zmotywowania się do pracy.

Jak zatem zorganizować swoją biurową strefę w domu?

Przygotuj dedykowane dla siebie biurko lub stół. Takie, przy którym będzie Ci wygodnie siedzieć i wykonywać swoja pracę. Pamiętaj, że odpowiednia postawa również wpływa na Twoją efektywność.

Ubierz się jak do biura! Nie siedź do połowy dnia w pidżamie lub szlafroku. Poczuj się, jakbyś był w pracy.

Zadbaj o to, abyś w zasięgu wzroku nie miał rzeczy, które mogłyby Cię zbyt mocno rozproszyć. Przy sobie musisz mieć jedynie najpotrzebniejsze rzeczy do wykonywania pracy – laptop, telefon, kalendarz / notes i dokumenty, które są niezbędne. W mieszkaniu czeka na Ciebie mnóstwo rozpraszaczy na każdym kroku, nie daj się im.

Jeśli dzielisz przestrzeń domową z innymi osobami wyznacz miejsca na prowadzenie telekonferencji czy też do samej pracy. Pozwoli Wam to sobie wzajemnie nie przeszkadzać i skupić się na swoich działaniach.

Sam komputer to również miejsce, w którym czekają na Ciebie różne pokusy. Dlatego pozamykaj zakładki w przeglądarce, które nie są Ci potrzebne w pracy. To pozwoli Ci skupić się na konkretnych zadaniach.

2. Jak przygotować harmonogram dnia?

Idąc do biura, od razu masz świadomość, że będziesz w nim prawdopodobnie 8 godzin. Swoją pracę rozpoczniesz na przykład o godzinie 9 i znając życie zrobisz wszystko, aby o 17  zamknąć komputer i wyjść do domu.

W przypadku pracy z domu zadania możesz wykonywać praktycznie całą dobę. Czy jednak warto? Oczywiście, że nie.

Przygotuj grafik swojego dnia pracy. Zaplanuj konkretne godziny, w których będziesz dostępny i porozkładaj zadania na cały dzień. W ten sposób będziesz pewien, że zmieścisz się w określonym czasie i zrealizujesz to, co masz zaplanowane.

Dla przykładu:

9-10 to dobry czas na sprawdzenie skrzynki odbiorczej i odpisanie na wiadomości

10-13 realizujesz zadania od klientów wewnętrznych / zewnętrznych

13-13:30 czas na przerwę obiadową

13:30-14 szybki sprawdzenie maili i odpisanie na wiadomości

14-16:30 poszukiwanie i pozyskiwanie nowych klientów

16:30-17 odpisanie na zaległe wiadomości i zaplanowanie kolejnego dnia

Skończyłeś pracę? Świetnie! Zamknij swojego służbowego laptopa.

Nie próbuj nawet sprawdzać poczty po godzinach. W ten sposób Twoja praca będzie czymś, co sprawia Ci przyjemność, a nie siedzi w Twojej głowie non stop.

Aha! Ważna rzecz. Po każdej godzinie zrób sobie dosłownie 5 minut przerwy. Wstań od komputera, wyprostuj się, daj odpocząć swoim oczom.

3. W jaki sposób oddzielić obowiązki służbowe od domowych?

Oczywiście pogodzenie obowiązków domowych i pracy zdalnej nie jest proste. Czekać na Ciebie mogą brudne naczynia, pranie do powieszenia czy też po prostu stan mieszkania, które aż krzyczy, aby je posprzątać.

Pamiętaj, że łatwo jest się od pracy oderwać, ale potem może być Ci bardzo ciężko wrócić odpowiednio zmotywowanym.

Nie dawaj się też skusić bliskości lodówki!

Szczerze? Odpowiednie zaplanowanie dnia może pozostawić Ci też czas na wykonanie obowiązków domowych. Jeśli w ramach przerwy od komputera poświęcisz czas na zdjęcie prania to wręcz skorzysta na tym Twój wzrok i kręgosłup. 

Wracamy zatem do tego, jak ważny jest punkt drugi i planowanie.

Nie możesz doprowadzić do tego, że obowiązki domowe zajmą Ci więcej czasu niż zadania służbowe.

Wyzwaniem może być również odpowiednie ułożenie pracy ze współpracownikami czy klientami, tak aby przynosiła rezultaty.

W ramach planu dnia ustal również konkretne godziny swojej pracy informując o tym y zainteresowane. Jeżeli Twoja praca jest bardziej zadaniowa to tym bardziej jest to istotne, aby inni wiedzieli kiedy mogą się z Tobą skontaktować.

Praca zdalna w normalnych realiach ma wiele zalet. Zapewne teraz odkrywamy więcej jej wad, ze względu na sytuację, w której znaleźliśmy się jako społeczeństwo i po prostu jesteśmy do niej przymuszeni, często nie mając odpowiednich warunków – lokalowych czy sprzętowych.

Istotne jest jednak to, abyś nie dał skusić się pokusom, które czyhają na Ciebie w mieszkaniu. Odpowiednie zaplanowanie swojej pracy i trzymanie się tego planu, naprawdę może spowodować, że wykonasz swoją pracę w krótszym czasie!

A jak wygląda u Ciebie sytuacja? Masz już dosyć pracy zdalnej czy wręcz przeciwnie, z chęcią pracowałbyś z domu na stałe? Zdarza Ci się w godzinach pracy wykonywać prywatne obowiązki?

Podziel się swoją opinią.

Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie, wyślij zaproszenie na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/czerwonkamaciej/

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu